Radne uniforme Katić. Kvalitet na prvom mestu.
15 godina saradnje sa domaćim i inostranim građevinskim preduzećima.
Loša organizacija rada, nekorišćenje sredstava lične zaštite, nepropisan način rada na visini, najčešći su uzroci teških i često smrtnih povreda na radu. Inspektori su uočili da sremski poslodavci teške povrede svojih zaposlenih prijavljuju sa velikim zakašnjenjem, dok je prijava lakših povreda redovna. Najviše povreda evidentirano je u građevinarstvu, preradi drveta i proizvodnji mlinskih proizvoda, dok je ove godine manje povreda bilo u poljoprivredi. U sindikatima ističu da sve više radnika prijavljuju povrede na radu, ali tužbe kasnije, pod pretnjama i pritiscima poslodavaca, nažalost, povlače.
- Radnici su zaplašeni od gubitka posla, pa i kada dođe do povrede retko je prijave, jer se poslodavci služe raznim trikovima da ih od toga odgovore. Pri osiguravanju radnika od povreda na radu, poslodavci uplaćuju najjeftiniju polisu, pa u slučaju isplate, sležu ramenima i kažu radnicima da tuže osiguravajuću kuću. Međutim, radnici ne znaju da imaju pravo da tuže direktno poslodavca, koji je u pravnom odnosu sa osiguravaocem.
Tako je prošle godine teško povređeni radnik mitrovačkog preduzeća za obradu drveta, kaže Marković, od osiguranja dobio samo 4.800 dinara, da bi mu sudskim putem na osnovu tužbe za nadoknadu štete kasnije bilo isplaćeno 80.000 dinara plus kamata.
- Stariji radnik VK električar dobio je otkaz u „Drvnom kombinatu“ zato što je odbio da u mašinu ugradi neispravan elektromotor, što bi dovelo do mogućnosti težeg povređivanja na radu. Gazda ga je momentalno otpustio, nakon čega je radnik podneo tužbu Opštinskom sudu. Spor je još u toku, jer je predmet prebačen na Viši sud - kaže Marković.